Basketball, handball, volleyball, soccer, rugby, roller-hockey, squash: the outcomes of the weekend of the Cher groups

Basketball

LFB (4th day)

Bourges Basket-Toulouse: 66-57

NF2 (sixth day)

Bourges Basket – Chenove: 85-56.

Males’s regional D2 (sixth day)

Bourges-Saint-Pierre: 60-59.
US Vierzon – Vineuil B: 67-69.

Males’s regional D3 (sixth day)

Notre-Dame-d’Oe – CS Bourges: 75-53.
Aubigny – ASPTT Chateauroux B: 59-76.
Saint-Doulchard-Romorantin: 100-32.

Ladies’s pre-national (sixth day)

Saint-Pierre-des-Corps – Bourges C: 76-74.

Ladies’s regional D2 (sixth day)

Romorantin-CS Bourges: 54-38.

Soccer

Nationwide 3 (4th day late)

Chateauneuf – Bourges Foot 18 B: 3-2.

Ladies’s Regional 1 (seventh day delay)

FC Saint-Denis-en-Val – Bourges Foot 18: 0-3 (forfeit).

French Cup (eighth spherical)

Bourges Foot 18 – FC Saint-Pryvé / Saint-Hilaire: 1-1 (3-1, pens)
Marcoussis-Vierzon FC: 0-6.

Middle Cup (fifth spherical)

Amboise-Saint-Germain-du-Puy: 2-3.
Foot Sud 41 – ES Bourges Moulon: 2-0.
Lury/Arnon/Méreau – Chateauroux: 0-5.
Vierzon FC B – Excursions: 4-1.

U18 Middle Cup (sixteenth last)

Vierzon FC-Montlouis: 3-0.
FC Saint-Doulchard – ES Trouy: 1-3.
FC Ouest Tourangeau – Bourges Foot 18: postponed to December 17.

Cher Cup (third spherical)

Mehun – Vierzon/Chaillot: 2-1.
Les Aix/Rians – Bourges Justices: 4-1.
Avord – Plaimpied: 1-2.
Charenton-Henrichemont/Menetou: 4-1.
Silver – Orval: 5-3.
Vignoux-Val d’Aubois: 0-4.
Chateaumeillant – Soulangis: 2-1.
Morthomiers-Aubigny: 1-2.
Saint-Hilaire – Chapelleloise: 0-3.
La Septaine-Châteauneuf: 1-4.

Feigenblum Cup (2nd spherical)

Sainte-Solange-Massay: 0-1.
Silver – Verdigny/Sancerre: 0-1.
Aix/Rians – Fussy/Saint-Martin: 2-4.
Foecy – Sancoins: 0-1.
Mehun – Chateauneuf: 3-1.
Bourges Justices-Aubigny: 4-2.
AS Chapelleloise-Avord: 5-1.
Portuguese Mehun – Portuguese Bourges B: 1-1 (TAB: 9-8).
Val d’Aubois – Lury/Méreau: 1-3.
Vierzon/Chaillot – Bourges Moulon: 3-3 (TAB: 2-4).

1st lap delay

Chalivoy-Milon B – FC Saint-Doulchard B: 0-4.
Saint-Georges-sur-la-Prée B – Charenton-du-Cher B: 2-5.

Guéritat Cup (1st spherical)

Sancoins – Bigny/Vallenay: Match stopped.
Bengy – Lignieres: 1-10.
Levet – Nançay/Neuvy: 0-3.
Morogues – Marmagne/Berry-Bouy: 0-1
Saint-Simply – Gracay/Genouilly: 0-4.
Allouis-Chalivoy: 2-1.
Foëcy – Moulins-sur-Yèvre: 3-1.
Sainte-Solange – Saint-Georges-sur-la-Prée: 11-1.
Saint-Florent – Colombiers: 4-0.

Departmental 3 Pool A (Late match)

Herry-Verdigny-Sancerre C: 6-2.

Departmental 3 Group C (Late match)

Dun / Auron – Portuguese Bourges C: 2-0.

Departmental 4 Pool B (Late match)

La Chapelle-Saint-Ursin C – Brécy B: 3-1.

Handball

Males’s French Cup (2nd spherical)

Bourges HB 18 – Château-Renard: Château-Renard carry go.
Val d’Aubois – Nevers: Val d’Aubois ski go.
Joué-les-Excursions – Eglantine Vierzon: 23-24.
The Machine – Boulleret: 27-24.

Ladies’s French Cup (2nd spherical)

Eglantine Vierzon – Chateauroux: 30-20.
Bourges HB 18 – Montargis: 25-40.

Rugby

Regional 1 (eighth day)

Bracieux – Vierzon: 19-20.

Regional 2 (fifth day)

Sancoins – Arcay: 10-18.
US Berrichonne-Argenton: 0-25.

Regional 3 (fifth day)

Lunery/Saint-Florent – Foëcy: 13-12.
Sully-sur-Loire – Aubigny: 10-23.

Federal 2F (4th day)

Vierzon-Angers: 7-31.

Curler-Hockey

French Cup (thirty second spherical)

Bloody Tigers of Thyez – Alchemists of Bourges: 3-9.

Elite (Day 7)

Bordeaux – Predators of Vierzon: 3-8.

Volleyball

Males’s Nationwide 3

Saint-Avertin – Bourges VB: 3-0.

male prenational

Epernon – Bourges VB: 2-3.

Ladies’s Regional

Neuville-aux-Bois – Bourges VB: 2-3.

SquashThe Bourges N1 staff: Carla Auroux, Katerina Tycova, Jasmine Hutton, Chloé Mesic.

N1 (1st day)

Bourges-Annecy: 3-0

Bourges-Strasbourg: 0-3.

.

Leave a Comment